En iyi termal macun önerisi

50 TL Kampanyası
Avatar
aziz
8 ay önce
Temsili resim

En iyi termal macun hangisi önerileri listeliyorum. Termal macun seçerken nerelere dikkat etmeliyiz öncelikle o konuda kısa bir bilgi vereyim.

Termal macunun ısı iletkenlik değeri (W/mK) yüksek olmalıdır. Bu değer, macunun ısıyı ne kadar iyi ilettiğini gösterir. Isı iletkenlik değeri düşük olan bir termal macun, cihazınızda daha fazla ısınmaya neden olabilir.

Termal macunun içindeki malzemeler de önemlidir. Termal macunlar silikon, gümüş, altın ve elmas olmak üzere 4 farklı kategoriye ayrılır. Silikon bazlı termal macunlar genellikle standart bir ev kullanıcısı için yeterlidir. Gümüş ve altın karışımlı termal macunlar ise daha yüksek performans sağlar ancak elektriği iletirler ve bazı cihazlarda zararlı olabilirler. Elmas termal macunlar ise en yüksek ısı iletkenliğine sahiptir ancak pahalıdır.

Termal macunu uygularken de dikkatli olmak gerekir. Macunu işlemcinin ya da ekran kartının üzerine sürerken çok fazla ya da çok az kullanmamak önemlidir. Genellikle bezelye büyüklüğünde bir miktar macun işlemcinin tam ortasına sıkılır ve soğutucu ile baskı yaparak yayılır. Macunun anakarta ya da soketlere temas etmemesi gerekir. Ayrıca eski termal macunu temizlemek için izopropil alkol kullanılabilir.

3
aziz
·
8 ay önce
Cooler Master HTK-002: 0.8 W/mK ısı iletkenliği, yüksek ısıya dayanıklı, hızlı soğutma sağlayan bir termal macundur.
2
aziz
·
8 ay önce
Zalman ZM-STC7: 7.2 W/mK ısı iletkenliği, yüksek performanslı, 4 gramlık ambalajda sunulan bir termal macundur.
1
aziz
·
8 ay önce
Arctic MX-4: 8.5 W/mK ısı iletkenliği, özel formülü sayesinde yüzeye iyi tutunan, silikon bazlı bir termal macundur.
1
aziz
·
8 ay önce
Halnziye HY-P13: 13 W/mK ısı iletkenliği, laptop için ideal, uygun fiyatlı bir termal macundur.
Trend Etiketler
  1. 218
  2. 11
  3. 9
  4. 8
  5. 7
  6. 6
  7. 6
  8. 6