Borsa da açığa satış işlemi nasıl yapılır?

50 TL Kampanyası
Avatar
trader
9 ay önce

Borsaya özellikle yeni başlayan arkadaşların merak ettiği bi soruya kısaca cevap vermek istiyorum.
Açığa satış, bir yatırımcının belirli bir varlıkta (genellikle hisse senetleri) fiyatların düşeceği beklentisiyle pozisyon alması anlamına gelir. Bu işlemde, yatırımcı, varlığı ödünç alarak satış yapar ve daha sonra varlığı daha düşük bir fiyata satın alarak geri ödünç verir. Bu işlem, hisse senedi fiyatları düşerse kâr elde etmek için kullanılır.

Açığa satış işlemi yapmak için öncelikle bir aracı kurumda bir hesap açmanız gerekiyor. Hesap açtıktan sonra, yapmak istediğiniz açığa satış işlemi için uygun bir hisse senedi bulmalısınız.

Ardından, açığa satış yapmak istediğiniz hisse senedini seçin ve aracı kuruma satış emri verin. Bu emirde "açığa satış" seçeneğini işaretlemeniz gerekebilir.

Açığa satış yapmak için yeterli teminatınız yoksa, aracı kurumun size ödünç vermesi gerekebilir. Bu nedenle, aracı kurumun şartlarına göre, işlem yapmak için yeterli teminatınızın bulunması gerekebilir.

Açığa satış işlemi oldukça riskli bir stratejidir ve yatırımcıların iyi bir piyasa analizi yaparak doğru varlıkları seçmeleri ve temkinli olmaları önerilir. Ayrıca, açığa satış işlemi yaparken fiyatların yükselebileceğini unutmamalısınız, çünkü bu durumda kayıplarınız da yüksek olabilir.

Trend Etiketler
  1. 218
  2. 11
  3. 9
  4. 8
  5. 7
  6. 6
  7. 6
  8. 6