Buhar kazanlı ütü tavsiyesi - alırken nelere dikkat etmek gerekir?

50 TL Kampanyası
Avatar
melih
8 ay önce
Temsili resim

Buhar kazanlı ütü alırken, ütünün gücü, buhar basıncı, su haznesi kapasitesi, taban malzemesi, otomatik kapanma ve kireç önleme gibi özelliklere dikkat etmek gerekir.

Buhar kazanlı ütünün enerji tüketimi ve buhar gücü önemlidir. Buhar gücü, sabit buhar çıkışı ve şok buhar gücü olarak iki şekilde ölçülür. Sabit buhar çıkışının dakikada en az 35 gram, şok buhar gücünün ise dakikada en az 90 gram olması tavsiye edilir.

Buhar kazanlı ütünün tabanı da dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Taban ısıyı iyi iletmeli, parlama yapmamalı, kumaşa yapışmamalı ve çizilmemelidir. Taban malzemesi olarak alüminyum, teflon, paslanmaz çelik veya seramik seçenekleri vardır. Bunlardan en ideal olanı seramik tabandır.

Buhar kazanlı ütünün tabanında bulunan buhar gözenek sayısı da arttıkça buhar çıkışı fazlalaşır ve kırışıklıkları daha kolay açar.

Buhar kazanlı ütünün kendi kendine kapanma özelliğine sahip olması da güvenlik açısından önemlidir. Açık unutulduğunda 30 saniye içerisinde dik konumda kapanma özelliği olmalıdır.

Buhar kazanlı ütü alırken bar değeri, buharın çıkış basıncını gösterir. Bu değer ne kadar yüksek olursa, buharın kumaşa nüfuz etmesi de o kadar kolay olur. Buhar kazanlı ütü alırken bar değerinin en az 5.2, ideal olarak ise 7.5 olması önerilir. Bazı modellerde bar değeri 8 veya 10 gibi daha yüksek seviyelere de çıkabilir.

Buhar kazanlı ütülerin bazı avantaj ve dezavantajları şunlardır:

Avantajlar:

Buhar kazanlı ütüler, normal ütülere göre daha fazla su alabildikleri ve daha yüksek buhar basıncı sağladıkları için kırışıklıkları daha kolay ve hızlı açabilirler.

Buhar kazanlı ütüler, su haznesi ayrı bir bölümde olduğu için ütü kısmı daha hafif ve rahat kullanılabilir.

Buhar kazanlı ütüler, bazı özelliklere sahip olabilirler, örneğin ısı ayarı gerektirmeyen, otomatik buhar ayarlayan, yanma önleyici veya titanyum oksit tabanlı modeller.

Dezavantajlar:

Buhar kazanlı ütüler, normal ütülere göre daha büyük ve ağır oldukları için yer kaplayabilir ve taşınması zor olabilir.

Buhar kazanlı ütüler, normal ütülere göre daha pahalı olabilir.

Buhar kazanlı ütüler, su haznesinin temizliği ve bakımı için daha fazla dikkat gerektirebilir.

Buhar kazanlı ütü tavsiyeleri hemen altta.

2
melih
·
8 ay önce
Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80 Buhar Kazanlı Ütü: 2700 W güç, 8 bar basınç, 165 g/dk şok buhar, 1.8 L hazne, T-IonicGlide taban, otomatik kapanma ve kireç önleme özellikleriyle oldukça verimli ve kullanışlı bir model.
1
melih
·
8 ay önce
Tefal Express Protect SV8054 E0 Buhar Kazanlı Ütü: 2600 W güç, 7.5 bar basınç, 120 g/dk sabit buhar, 500 g/dk şok buhar, 1.8 L hazne, Durilium Airglide Autoclean taban, otomatik kapanma ve kireç önleme özellikleriyle yüksek performanslı ve dayanıklı bir model.
1
melih
·
8 ay önce
Fakir Veronica Buhar Kazanlı Ütü: 2400 W güç, 6 bar basınç, 100 g/dk sabit buhar, 220 g/dk şok buhar, 1.5 L hazne, seramik taban, otomatik kapanma ve kireç önleme özellikleriyle uygun fiyatlı ve pratik bir model.
1
melih
·
8 ay önce
Bosch TDS6080TR Buhar Kazanlı Ütü: 2400 W güç, 6.8 bar basınç, 120 g/dk sabit buhar, 400 g/dk şok buhar, 1.5 L hazne, CeraniumGlissée taban, otomatik kapanma ve kireç önleme özellikleriyle kaliteli ve güvenilir bir model.
1
melih
·
8 ay önce
Arzum AR686 Buhar Kazanlı Ütü: 2400 W güç, 5 bar basınç, 100 g/dk sabit buhar, 200 g/dk şok buhar, 1.2 L hazne, seramik taban, otomatik kapanma ve kireç önleme özellikleriyle ekonomik ve ergonomik bir model.
1
melih
·
8 ay önce
Vestel V-Press Serisi 2000 Buhar Kazanlı Ütü: 2000 W güç, 4 bar basınç, 90 g/dk sabit buhar, 150 g/dk şok buhar, 1 L hazne, paslanmaz çelik taban ve kireç önleme özellikleriyle uygun fiyatlı ve kolay kullanımlı bir model.
Trend Etiketler
  1. 218
  2. 11
  3. 9
  4. 8
  5. 7
  6. 6
  7. 6
  8. 6